Prasa z robotem

1. PROJEKTOWANIE INSTALACJI

Od samego początku przyświeca nam idea możliwie najlepszego dopasowania instalacji do potrzeb Klienta. Trudno mówić o standardowej instalacji, gdyż każdy Klient ma inne detale, inną produkcję, inne potrzeby. Funkcjolanlości celi zrobotyzowanej omawiamy z Klientem i dopasowujemy do potrzeb, możliwości i miejsca. Projekt całej celi wykonujemy za pomocą profesjonalnych narzędzi 2D lub 3D.

Prasa z robotem - projekt instalacji

2. OPCJE I MOŻLIWOŚCI

a) TOR JEZDNY ROBOTA

Sporo możliwości daje umieszczenie robota FANUC na torowisku. Robot wówczas przesuwa się na zaprojektowanych szynach, może pobierać blachy z umieszczonych przy torowisku palet. Może również oddawać gotowe detale na palety oddalone od prasy krawędziowej. Robot na torowisku może róznież przekazywać detale częściowo wykonane do innej, niezależnej celi z robotem, gdzie np. są zamontowanie inne narzędzia do wykonania kolejnych gięć blachy.

Prasa z robotem - tor-jezdny-robota

Tor jezdny może być umieszczony na posadzce lub ukryty w niej, co daje dodatkowo możliwość „zaparkowania” robota w oddaleniu od prasy lub nawet schowania go w posadzce. Wówczas możliwa jest praca na prasie bez robota.

Prasa z robotem - umieszczenie-robota Przykład toru umieszczonego w kanale.

b) PRASA KRAWĘDZIOWA PODNIESIONA NA COKOLE

Jeżeli jest taka konieczność, prasa krawędziowa może być podniesiona na cokole.
Prasa-z-robotem - krawędziowa

c) OGRODZENIE

W zależności od miejsca na hali oraz rodzaju detali, stosujemy różne rodzaje ogrodzeń. Ilość bram, zamki, zabezpieczenia muszą spełnić najsurowsze normy bezpieczeństwa przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności.
prasa-z-robotem-ogrodzenie

d) RUCHOME PALETY

Na życzenie Klient projektujemy również palety przesuwne, które mogą dostarczać materiał i odbirać gotowe detale nawet bez zatrzymania celi. Dodatkowo można zaprojektować tzw. Bezpieczne zatoki do załadunku i rozładunku detali.

e) MAGNESY ROZDZIELAJĄCE

W celu rozdzielenia arkuszy blach na palecie, możemy zastosować odpowiednie magnesy rozdzielające arkusze. Zabezpiecza to przed podjęciem więcej niż jednego arkusza przez robota.

prasa-z-robotem-marginesy-rozdzielajace

f) GRIPPERY

W zależności od rodzaju giętych blach możemy zastosować grippery z przyssawkami pneumatycznymi o różnych rozmiarach i kształtach oraz grippery z magnesami. Mogą też wystąpić grippery mieszane.

Prasa z robotem - gripery

Prasa z robotem - gripery

Większość obecnie projektowanych przez nas gripperów, to grippery wymienne. Sprzęg grippera pozwala na samodzielne zdjęcie go i zamontowanie innego na ramie robota. W ten sposób robot samodzielnie zmienia grippery bez ingerencji operatora. Sprzęg jest tak zaprojektowany, żeby robot nie mógł pomylić się co do pozycji

Przykład grippera magnetycznego, wymiennego.
Prasa z robotem - gripery

Prasa z robotem - gripery

Prasa z robotem - gripery

g) STÓŁ POZYCJONUJĄCY

Stół pozycjonujący pozwala na spozycjonowanie detalu przed właściwą fazą gięcia
Prasa z robotem -stol-pozycjonujacy

h) STACJA DOKUJĄCA 

Stacja dokująca jest stanowiskim odkładczym a jednocześnie magazynem griperów w przypadku gdy cela jest dostosowana do giecia krańcowo różnych detali i przezbrajania się robota w cyklu automatycznym.

stacja dokująca gripperow
stacja dokująca gripperow

i) PRZYKŁADOWA INSTALACJA

– ZIELONY – Stół pozycjonujący
– NIEBIESKI – Paleta z formatkami ( Wykrawarka )
– CZERWONY – Paleta do odkładania wygiętych detali
prasa-z-robotem-instalacja

3. FILMY DEMONSTRACYJNE